Get Adobe Flash player

lek. med. ANNA WIETCHY

DIABETOLOG - specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii

Przyjmuje: we wtorki od godz. 15.15 - 16.30 (po uprzedniej rejestracji pod numerem tel: 793 026 889)
Cena konsultacji: 100 PLN

Diabetologia to dziedzina medycyny zajmujaca się leczeniem cukrzycy i jej powikłań.

Cukrzyca stanowi całą grupę chorób metabolicznych charakteryzujacych się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikajacą z defektu produkcji lub działania insuliny hormonu wydzielanego przez komórki beta trzustki.

Specjalista diabetolog zajmuje się leczeniem pacjentów chorych na cukrzycę różnego typu (cukrzyca młodzieńcza, cukrzyca dorosłych, cukrzyca ciężarnych
i cukrzyca wtórna) oraz innych zaburzeń o podłożu metabolicznym ze szczególnym uwzględnieniem stanów naglących (śpiączki). Podejmuje także działania na rzecz promocji zdrowia i zapobiegania chorobom metabolicznym.

Rozpoznanie opiera się na badaniu internistycznym chorych (podmiotowe i przedmiotowe), które ukierunkowane jest na zaburzenia gospodarki węglowodanowej, a także w oparciu o przeprowadzone badania, na podstawie których rozpoznawany jest typ choroby oraz stopień jej zaawansowania (oznaczanie glikemii, ketonurii, próby czynnościowe nerek, badanie dna oka).

Przewlekła hiperglikemia wiąźe się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynnośći i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.